People's Bread

Bread is the most basic need of our society.
The People’s Bread Factory, which was established under the leadership of Çeşme Municipality, delivers quality bread varieties to the people of Çeşme with a total of ten bread kiosks throughout the Çeşme.

KARAKILÇIK VILLAGE BREAD INTRODUCTORY VIDEO

Our Bread Varients

VILLAGE BREAD WITH KARAKILÇIK WHEAT (BREAD OF ANCESTOR)

HISTORY OF
BREAD

The history of bread making begins 8 thousand years ago. In the past, people would break the grain with stones and break it into pieces, then add water and form a dough. Then they would spread it on a flat rock and cook it on fire.
Primitive man crushed the grain he gathered, otherwise he could neither chew nor digest when eaten without softening.
It is certain that the people who first developed bread and bakery went through a series of trial and error processes.
The Egyptians enjoyed baking. Moreover, for them, bread was one of the symbols of their life. Bread was so important to the Egyptians that a piece of bread was placed in their graves so that the deceased would not be deprived in their next life. As bread was their main food, they also received their wages as bread. The workers who built the pyramids were given bread in return for their labor. A person’s financial situation was measured by how many loaves of bread he had.

OUR SALES POINTS

Ildırı Buffet

Ildırı District Gazi Mustafa Kemal Street No:2/1 Çeşme/İzmir

People’s Bread Bakery Products

Musalla District 1005. Street No:24/A Çeşme/İZMİR

Petekler Sales Point

Alaçatı District 16017 Street No:16

Germiyan Sales Point

Germiyan District Atatürk Street No:15

Toki Sales Point

Reisdere District 6120 Sk. No: 5/1

Reisdere Sales Point

Reisdere District 6001 Street No:35 /1A

Çiftlik Sales Point

Çiftlik District 42 Street

Ovacık Sales Point

Ovacık Village 7000 Street No: 40/ 1

Alaçatı Sales Point

Alaçatı District Atatürk Boulevard No:2

Dalyan Sales Point

Dalyan District 4000 Street

Adress

Musalla, 1005. Sk. No:24,
35930 Çeşme/İzmir

REQUEST AND COMPLAINT FORM

EKMEĞİN TARİHÇESİ

Ekmekçilik tarihi 8 bin yıl öncesinden; insanların hububatı taşlar arasında kırıp ufaladığı, sonra da bunlara su katıp elde ettiği hamuru yassı bir kaya üzerine yayarak ateşte pişirdiği günlere kadar uzanır. İlkel insan topladığı hububatı ufalardı, aksi takdirde ne çiğneyebilir ne de yumuşatmaksızın sindirebilirdi. Ekmekçiliği ve fırıncılığı ilk geliştiren insanların, bir dizi deneme yanılma sürecinden geçtiği kesindir.

Mısırlılar ekmekçilikten keyif alırdı, dahası onlar için ekmek, yaşamlarının simgelerinden biriydi. Ekmek Mısırlılar için o kadar önemliydi ki ölenler bundan sonraki hayatlarında da yoksun kalmasınlar diye mezarlarına bir parça ekmek konuyordu. Ekmek başlıca gıdaları olduğu gibi maaşlarını da ekmek üzerinden alıyorlardı. Piramitleri inşa edenlere emekleri karşılığında ekmek veriliyordu. Kişinin maddi durumu kaç somunu bulunduğuna göre ölçülüyordu.